MS dvacítek odstartovalo: Česká výhra v prodloužení i kanadská kanonáda

Další představení největších hokejových talentů světa hlásí: zahájeno! 43. světový šampionát konaný v kanadských městech Vancouver a Victoria přinesl hned na úvod čtveřici kvalitních duelů, které určily prvotní kontury obou šestičlenných skupin. Obě dějiště v provincii Bristká Kolumbie sice neviděla podobně napínavé bitvy, domácí publikum bylo ale nadmíru spokojeno. Javorové listy totiž deklasovaly Dány poměrem 14:0. Krom toho si první triumfy připsali Američané, Finové a se štěstím i český výběr.

Skupina A

Test formy. Ukazatel, jak na se tým s mnoha opěvovanými hráči popasuje s turnajovou realitou. Český výběr nastoupil do šampionátu tváří tvář nadějím na přerušení juniorského medailového čekání, které do kádru pod taktovkou Václava Varadi vkládají mnozí čeští fanoušci i experti. Start národního týmu ale nebyl rozhodně nejpohodovější. Švýcaři se proti Čechům předvedli ve výborné formě a dokázali, jak vyrovnaná je širší špička v této kategorii. První třetina sice ještě patřila partě okolo kapitána Martina Nečase, neproměněné české šance ale byly voda na švýcarský mlýn. Ten se rozjel na pořádné obrátky, hráči s helvétským křížem na prsou byli rázem páni ledu. Trefa švýcarského kapitána Eggerbergera z 28. minuta tak ani nebyla překvapením

Národní tým se ovšem vzchopil a po rychlé mobilizaci se dočkal i toužebně vymodleného vyrovnání. Po ráně z přebrankového prostoru skákal radostí na plexisklo Martin Kaut. Jeho trefa dala zbytku základní hrací doby jasný charakter. Nastala pravá hokejová bitva o každý metr ledu. Lehce blíže rozhodující trefě měli v závěru třetí třetiny Švýcaři, ale český výběr několikrát zachránil Lukáš Dostál, který dostal na turnaji jako první z vyrovnané trojice brankařů prostor v zápase. Duel tak dospěl do prodloužení s atraktivním formátem hry tří proti třem. V něm se už po 52 sekundách od jeho startu radoval David Kvasnička, díky němuž Češi brali na úvod turnaje dva body.

Česko – Švýcarsko 2:1 po prodl.
Branky a nahrávky: 30. M. Kaut (Nečas, J. Galvas), 61. Kvasnička (M. Kaut, Lauko) – 28. Eggenberger (Leuenberger, Kurashev)

Duel Kanady s Dánskem se stal čistou formalitou pro výběr pořádající země. Dánové se sice v první třetině prezentovali sympatickým stylem hry plným ofenzivního snažení a dřiny, výběr největších talentů zámořských mládežnických lig ovšem ukazoval postupně svou enormní sílu. Už první třetinu ovládl v poměru 3:0, minutu po minutě svůj náskok ovšem výrazněji navyšoval. Konečné skóre se pro severský výběr zastavilo na nelichotivých 0:14, jeho největší hrdinou se stal brankář Mads Søgaarda, jenž nadílku od reprezentace javorových listů vydržel celou dobu utkání v dánské kleci. Na straně Kanady se zrodily i dva kvalitní bodové zápisy. Morgan Frost kromě hattricku přidal dvě asistence, kapitán Maxime Cortois pak vstřelil dokonce čtyři branky.

Kanada – Dánsko 14:0 (3:0, 5:0, 6:0)
Branky a nahrávky: 5. Frost (Leason), 9. Tippett (Frost, Glass), 20. Frost (Phillips, Bouchard), 21. Comtois (Mitchell), 22. Frost (Suzuki, DiPietro), 28. Studnicka (Glass, Bouchard), 34. Tippett (Bouchard), 40. Anderson-Dolan, 43. Comtois (Smith, Mitchell), 48. Comtois (Glass, Phillips), 50. Leason (Veleno, Bowers), 53. Leason (Frost, Brook), 54. Comtois (Leason, Hayton), 57. Entwistle (Studnicka, McIsaac)

Skupina B

Program ve druhém pořádajícím městě odstartoval a zároveň i úvodní bitvou skupiny B se stal souboj Slováků s favorizovaným výběrem USA. Slováci se ale vzepřeli všem odhadům, už v první třetině měli několik tutovek a s Američany hráli naprosto vyrovnanou partii. Výběr USA sice mohl jít po polovině utkání do vytouženého vedení, když mu rozhodčí přisoudili trestné střílení, nicméně šanci na klíčovou úvodní trefu překazil Robertsonovi skvěle chytající Samuel Hlavaj. Před koncem druhé třetiny se navíc Slováci dostali zásluhou Korenčíka do vedení. Američané se po druhé pauze zvedli a po brzkém vyrovnání se po bombě Evana Barrtata radovali i z obratu. Slovensko si posléze mohlo dojít k vyrovnání, ani druhý nájezd utkání ovšem nebyl proměněn, když Keyser vychytal Andreje Kukucu. Zámořský výběr si koncovku poté mistrně pohlídal a slavil důležité vítězství.

USA – Slovensko 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 42. M. Anderson (J. Hughes), 46. Barratt (Madden, Samberg) – 38. Korenčík (Liška)

První překvapení letošního šampionátu se událo na ostrově Vancouver. Ve Victorii totiž v severském derby relativně neplánovaně slavili výhru Švédové. Finští hokejisté, kteří byli bráni před turnajem jako jeden z možných vyzyvatelů Kanady ve finále, nezachytili začátek severského derby a po ráně Erika Brännströma se Tre Kronnor stávali hnacím motorem veškerého dění na ledě. Ve druhé třetině se navíc opora Chicaga Wolves trefila i podruhé. Finská skvadra se sice snažila na situaci reagovat, svěřenci kouče Jussho Ahokasse se vzmohli už jen na snížení v 57. minutě v podání Aarneho Talvitieho. Po prvním dnu tak zůstávají neplánovaně s nulou.

Finsko – Švédsko 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 57. Talvitie (Kakko, Ylönen) – 14. Brännström (Lundeström, Boqvist), 24. Brännström (Bemström, Boqvist)